ДОДАТКОВИЙ ІМПОРТНИЙ ЗБІР
З 25.02.15 р. впроваджено додатковий імпортний збір (див. Закон України «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року» від 28.12.14 р. № 73-VIII, розпорядження КМУ від 16.02.15 р. № 119-р).
Вважаємо, що додатковий збір слід відносити до первісної вартості запасів або основних засобів.
Тобто за аналогією з відображенням ввізного мита.
Згідно з новою редакцією ст. 271 Митного кодексу України (далі — МКУ) цей збір не що інше, як мито особливого виду. А всього в ній згадано чотири види мита: ввізне, вивізне, сезонне й особливе.
Пункт 8 П(С)БО 7 «Основні засоби» й п. 9 П(С)БО 9 «Запаси» чітко твердять про облік ввізного мита: його відносять до первісної вартості імпортованих товарів. Але, як ми зауважили, МКУ під ввізним митом розуміє лише один із можливих його видів.
Також до первісної вартості запасів та основних засобів дозволяють включити суми непрямих податків у зв’язку з їх придбанням, які не відшкодовують підприємству/установі. Мито належить до загальнодержавних податків (пп. 9.1.7 Податкового кодексу України, далі — ПКУ). І хоча непрямими податками в ПКУ чорним по білому назвали лише акцизний податок і ПДВ (пп.пп. 14.1.4,14.1.178), традиційно мито також вважають непрямим податком.
Отже, якщо не як ввізне мито, то як непрямий податок імпортний збір потрапить до первісної вартості запасу або основного засобу. Його сплату відобразимо проводками:
- Дт 377 Кт 311 — сплачено додатковий імпортний збір;
- Дт 15,20,28 та ін. Кт 377 — додатковий імпортний збір включено до первісної вартості ввезених активів.
Суму імпортного збору, сплаченого за конкретну партію товарів, можна взяти з графи 47 «Нарахування платежів» митної декларації за рядком з кодом «022».