Бухгалтерський облік витрат на експертизу проекту
Якщо будинок використовуватимуть у власній діяльності, то витрати на експертизу проекту будівництва потрібно відображати в складі незавершених капінвестицій із подальшим віднесенням до складу первісної вартості об’єкта основних засобів.
Якщо його будують для продажу, то такі витрати потрапляють у статтю незавершеного виробництва.
Експертизу проектів будівництва об’єктів IV та V категорій складності в обов’язковому порядку проводять для дотримання санепідем- та ековимог, охорони праці, визначення безпечності, міцності та надійності майбутніх будинків. Експертизу проектів будівництва нижчих категорій складності спеціальні експертні організації здійснюють за рішенням власника будівництва (ч.ч. З, 4 ст. 31 Закону про містобуддіяльність).
Тож, як бачимо, експертиза проекту перебуває в тісній зв’язці з конкретним об’єктом будівництва і без нього не мала б жодного сенсу. В цьому контексті дуже важливо, як саме замовник обліковує витрати на саму проектну документацію: як нематеріальній актив чи відносить їх безпосередньо на об’єкт будівництва. Адже у випадку створення нема гактив\ у вигляді проектної документації як об’єкта авторських прав її експертиза, звісно, потрапить до первісної вартості нематактиву (п. 11 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи»).
Визначення проектної документації як нематактиву теоретично можливе, якщо замовник отримав її з авторськими правами на неї (абз. 6 п. 5 П(С)БО 8). Проте в даному питанні насамперед треба звертати увагу не на юридичну форму проектного продукту, а на його суть — він призначається безпосередньо для створення конкретного об’єкта будівництва і, напевно, не може розглядатись як окремий актив. Тому, вважаємо, витрати на проектну документацію в більшості випадків слід враховувати в загальному котлі витрат на створення будинку.
На професійному просторі нерідко зустрічаються пропозиції врахувати їх у витратах періоду, наприклад в інших витратах. Питання це дискусійне, але нам з цим важко погодитись. Якщо повернутись до цілей такої експертизи, легко зрозуміти, що її результати почнуть приносити профіт підприємству, уже коли він збудує та введе в експлуатацію (продасть) об’єкт будівництва. Тому,на наш погляд,у витрати того періоду, у якому вони були здійснені, витрати на експертизу проекту не втраплять.
Висновок — що такі витрати потрібно враховувати в складі витрат на конкретний об ‘єкт будівництва.
Якщо будинок планують використовувати для власних потреб, то витрати на експертизу проекту згруповують у складі незавершених капінвестицій (Дт субрахунку 151 «Капітальне будівництво»). По завершенні будівництва при введенні будинку в експлуатацію разом з усіма іншими витратами на будівництво вони складуть первісну вартість об’єкта основних засобів із метою подальшого нарахування амортизації на нього (Дт 103 «Будинки та споруди» Кт 151) (п.п. 7, 8 П(С)БО 7 «Основні засоби»). Якщо ж Ви будували, наприклад, офісний центр і плануєте здавати його в оренду, то введена в експлуатацію нерухомість обліковуватиметься на Дт субрахунку 100 «Інвестиційнанерухомість» (п.п. 9,10,11 П(С)БО 32 «Інвестиційна нерухомість»).
Коли ж Ви споруджуєте будинок, для того щоб його продати, то ці витрати, на наш погляд, разом з іншими витратами на будівництво потрапляють у статтю незавершеного виробництва (Дт рахунку 23 «Виробництво»).Тобто ці витрати стануть складовою оборотного активу. Можливо, хтось поставить питання: чому не враховувати в загально виробничих витратах»1. У даному випадку кристально чисто прослідковується зв’язок з об’єктом витрат — конкретним будинком, проект якого проходить експертизу на відповідність вимогам. Тож, навряд чи є сенс «гнати» ці витрати через Дт рахунку 91 «Загальновиробничі витрати».