ОФОРМЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ НА ПОСЛУГИ СТРАХУВАННЯ ВАНТАЖУ
Страховий платіж і сума агентської винагороди експедитора не є об’єктом обкладення ПДВ. Але до реєстру податкових накладних ці операції записують. Експедитор має право провадити агентську діяльність страхового посередника відповідно до Положення про порядок провадження діяльності страховими посередниками, затвердженого постановою КМУ від 18.12.96 р. № 1523. Страховий агент також має право рекламувати пропоновані страхувальникам страхові послуги й консультувати клієнтів із цих питань.
Реалізуючи діяльність страхового агента, експедитор має оформити з клієнтом договір страхування (зазвичай, це поліс страхування)не пізніше одного робочого дня з моменту одержання страхового платежу. Для документального підтвердження операції (ст. 9 Закону № 1955) експедитору не зайве зберегти в себе копію договору страхування (або страхового поліса), що підтвердить відсутність ПДВ за операцією страхування.
Отже, ні суми страхових платежів, ні страхові виплати (відшкодування), а також агентська винагорода експедитора не є об’єктом обкладення ПДВ. Проте постачання інших послуг страхового агента — рекламування страхових послуг і консультування клієнтів ПДВ обкладається (пп. «б» п. 185.1 ПКУ).
На постачання, що не є об’єктом обкладення ПДВ, ПН не виписують. А до реєстру виданих і отриманих податкових накладних такі постачання записують, доведеться заповнити два рядки в p. І реєстру, адже покупці в цьому випадку різні: агентські послуги одержує страховик, тоді як одержувач страхових послуг — клієнт. Відповідно, в графах 5 і 6 кожного рядка треба зазначити найменування й ІПН страховика та клієнта.
Ці постачання фіксують у рядку 3 декларації з ПДВ і таблиці 1 додатка 6 до декларації. Наявність в експедитора не обкладених ПДВ постачань зумовлює необхідність розподілу вхідного ПДВ за придбаннями, використовуваними для постачань обох видів (ст. 199 ПКУ).