Експедиторські послуги. Виписка ПН без точної вартості послуг залізниці.
За послугами перевезення експедитор має виписати ПН замовнику за першою подією — одержанням авансу від замовника. Якщо за підсумками місяця вартість наданих транспортних послуг відрізнятиметься від розміру авансу, то, можливо, зобов’язання експедитора за послугами перевезення й за власними послугами, а також податковий кредит доведеться відкоригувати.
Правила розрахунків за перевезення вантажів, затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.2000 р.№ 644 передбачено передоплату за послуги перевезення й додаткові послуги залізниці на рахунок її розрахункового підрозділу згідно з договором. До речі, з експедитором залізниця укладе договір, тільки якщо він виконуватиме функції відправника чи одержувача вантажу. Залізниця веде облік надходження та витрачання коштів клієнта на оплату послуг на відкритому для нього особовому рахунку. А по закінченні звітного місяця виписку із цього рахунку видають клієнту (п.п. 2.3, 2.6, 2.8 Правил № 644).
Але. як бачимо, за першою подією — одержанням передоплати від клієнта точна сума послуг залізниці ще невідома, і визначать її лише після закінчення звітного місяця. Аналогічно й із сумою експедиторської винагороди, що має зв’язок із вартістю транспортних послуг. Проте, експедитор зобов’язаний оформити ПН датою одержання авансу (п.п. 187.1, 201.7 ПКУ) і видати її клієнту. А суму своєї винагороди він може визначити розрахунково — виокремити з авансу 5% від передбачуваної вартості послуг перевезення. До графи З ПН «Номенклатура постачань» слід вписати окремими рядками транспортні та експедиторські послуги. Залізниця, у свою чергу, має виписати експедитору ПН датою отримання від нього передоплати, що надасть йому право визнати податковий кредит.
Після одержання по закінченні місяця від залізниці виписки з особового рахунку, залізничних накладних й розрахунку коригування — якщо вартість фактично наданих послуг не буде збігатися із сумою авансу, експедитор зможе відкоригувати своє зобов’язання як з перевезення, так і за своєю винагородою шляхом виписки клієнту розрахунку-коригування (у сторону зменшення або збільшення). При цьому експедитор відкоригує і свій податковий кредит на підставі розрахунку коригування від залізниці.
Усі дані операції експедитор внесе до реєстру виданих і отриманих податкових накладних. У декларації з ПДВ за звітний період експедитор зафіксує: у рядку 1 — суму зобов’язання за експедиторською винагородою й за транспортними послугами (виходячи із суми отриманого від клієнта авансу). У декларації, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 23.09.14 р. № 966 і за якою звітуватимуть, починаючи з періоду грудень 2014 року або І квартал 2015 р. (для квартальників), для цієї операції призначено рядок 1.1.
У рядку 10.1 (10.1.1 нової декларації) показують суму кредиту за послугами залізниці (на підставі ПН залізниці на суму перерахованого їй авансу). До рядка 8.1 вносять коригування (за їх наявності) зобов’язання за експедиторською винагородою і транспортними послугами, виходячи із суми фактично наданих за місяць послуг, а до рядка 16.1 — коригування кредиту за фактично наданими транспортними послугами за підсумками місяця.