Чи повинні єдинники вести облік руху товарів

1743

Чи повинні єдинники вести облік руху товарів

Кожний підприємець незалежно від системи оподаткування, на якій він працює, повинен мати первинні документи від постачальників на весь товар, який він реалізує. Водночас ведення обліку товарів для них сьогодні не обов’язковий. Тому застосовувати штрафи за відсутність такого обліку незаконно.

Відходитимо від Порядку ведення Книги обліку до­ходів і витрат, затвердженого постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1269. Відповідно до нього підприємці-єдинники мають вести облік витрат  — ві­дображати в обліку вартість товарів, отриманих для реаліза­ції (для єдинників ІІІ гупи, що сплачують ПДВ). Заразом п. 12 ст. З і ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громад­ського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР зобов’язує підприємців, які торгують за готівку, вести облік товарних запасів на складах та/або в місці їх реаліза­ції у встановленому законодавством порядку, а також продавати тільки ті товари, які відображені в такому обліку, тобто опри­бутковані. Як виняток — не вести облік товарних запасів ст. 6 Закону про РРО дозволяє тільки особам, оподаткування яких за законодавством здійснюють за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів придбаних і проданих товарів (наданих послуг). Якщо так, то за продаж товарів, не зафіксованих у такому обліку, до них можна застосовувати штраф у подвійному розмірі реалізаційної вартості цих товарів, але не менше 10 неоподатковуваних міні­мумів доходів громадян (див. ст. 20 Закону про РРО).

Є ви­мога до підприємців-єдинників вести облік товарів та пока­рання за продаж неврахованих товарів. Проте жодного реального обов’язку вести облік товарних запасів підприємці-єдинники сьогодні не мають, отже штраф за неоприбуткування товарів застосовувати не можна.

Згідно з пп. 296.1.1 Податкового кодексу України форму Книги облі­ку доходів для єдинників першої, другої й третьої груп —неплатників ПДВ або Книги обліку доходів і витрат для єдинників третьої групи — платників ПДВ уповноважений затверджувати центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податко­вої й митної політики. До таких органів влади належать Мінфін і ДФСУ (у нещодавньому минулому — Міндоходів), але не Кабмін загалом. Із цієї причини Порядок № 1269 єдинники можуть не застосовувати. Адже єдиною формою обліку, установленою законодавством для єдинників, сьо­годні слід вважати лише форми Книги обліку доходів і Книги обліку доходів і витрат, затверджені наказом Мінфіну України від 15.12.11 р. № 1637 (далі — наказ № 1637).

Отже, доходимо до висновку: законодавство не вимагає від  підприємця вести облік товарних запасів, адже останній — елемент бухобліку, який, згідно із Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.0799 р. № 996-ХІУ, зобов’язана вести лише юрособа. Дані обліку товарних запасів єдинники не використовують при визначенні об’єкта обкладення єдиним податком.

*Але у єдинників, повинні бути підтвердження придбаних товарів, в основному це видаткова накладна (інший документ, що її замінює)! Так, як при перевірці податкові інспектори вправі вимагати дані документи.

 


Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/audithel/audit-helper.com.ua/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: A non-numeric value encountered in /home/audithel/audit-helper.com.ua/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997