Рентна плата — 2015
ЯКІ РЕСУРСНІ ПЛАТЕЖІ ОБ’ЄДНУЄ РЕНТНА ПЛАТА
За п. 251.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) рентну плату сплачують за:
- користування надрами для видобування корисних копалин (до 2015 р. — перша складова плати за користування надрами);
- користування надрами в цілях,не пов’язаних із видобуванням корисних копалин (до 2015 р. — друга складова плати за користування надрами);
- користування радіочастотним ресурсом України (раніше — однойменний збір);
- спеціальне використання води (екс-водний збір);
- спеціальне використання лісових ресурсів (досі — збір за спецвикористання лісових ресурсів);
- транспортування нафти та нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопро-дуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України (таку саму назву платіж мав до 2015 р.).
СТАВКИ ТА МЕХАНІЗМ РОЗРАХУНКУ ПЛАТИ
По-перше, про ставки рентної плати для видобування корисних копалин. Порівняно з 2014 p., вони залишилися незмінними, за винятком:
- нового механізму коригування ставки для залізної руди. Як і минулого року, ставка дорівнює 8% від вартості товарної продукції. Однак у 2015 р. до неї застосовуватимуть «…коефіцієнт, який дорівнює частці заліза в товарній продукції» (п. 252.20 ПКУ виноска 1). Як саме — покищо невідомо:».. .порядок застосування… буде уточнено після узгодження із центральним органом виконавчої влади, що визначає податкову політику » (див. лист ПФСУ віп 29.01.15 р.№ 2703/7/99-99-15-04-02-17 Ч, далі — лист № 2703);
- окремої ставки рентної плати за природний газ, видобутий під час виконання договорів про спільну діяльність: вона поступово зростатиме від 60% до 70% протягом І півріччя (пп. 1.1 підрозділу 9і XX, п. 252.20 ПКУ);
- скасування понижувального коефіцієнта, який стосувався нових свердловин (унесених до Держреєстру нафтових та газових свердловин після 01.08.14 ). Для нього не знайшлося місця в переліку коригуючих коефіцієнтів (п. 252.22 ПКУ).
Для обчислення слід порівняти два показники (п. 252.7 ПКУ) — ціну реалізації та розрахункову собівартість (окрім вуглеводневої сировини) — та застосувати ставку до більшої з величин. Для визначення розрахункової собівартості знадобиться, зокрема, коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства (п. 252.16 ПКУ . Державна комісія України по запасах корисних копалин (далі — ДКЗ) у листі від 02.02.15 р. № 46/07 рекомендувала при обчисленні податкових зобов’язань у 2015 році на ділянках надр, де провадиться господарська діяльність із видобування корисних копалин, але геолого-економічна оцінка запасів корисних копалин та належне визначення коефіцієнта рентабельності ще не виконані, використовувати:
— для всіх гірничодобувних підприємств, за винятком нафтогазових, показник 0,22;
— для нафтогазових підприємств — 2,42.
По-друге, минулорічними залишили ставки рентної плати за користування:
— надрами в цілях, не пов’язаних із видобуванням корисних копалин. Щоправда, як і раніше, ставки в ПКУ (ст. 253) визначено в розрахунку за рік (хоч звітний період — квартал);
— радіочастотним ресурсом. Тут ставки залишили в розрахунку за місяць (ст. 254), незважаючи на новий звітний період — квартал;
— спеціальне використання води (ст. 255 ПКУ).
По-третє, стабільні майже всі ставки рентної плати за користування лісовими ресурсами (ст. 256 ПКУ). Символічні винятки причаїлись у ставках для другого поясу лісів: для ялини, ялиці 5 розряду (стара ставка — 26,74 грн/куб.м, нова — 26,7 грн/куб.м); для берези, вільхи чорної, граба звичайного, в’яза, липи 3 розряду (стара ставка — 12,04 грн/куб.м, нова — 12,0 грн/куб.м).
По-четверте, визначили нові — у дол. США (було у грн) — ставки ренти за транспортування нафти, нафтопродуктів, природного газу, аміаку (ст. 256′ ПКУ).
ПОДАННЯ ЗВІТНОСТІ ТА СПЛАТА ДО БЮДЖЕТУ
Звітний період для всіх підвидів рентної плати єдиний — календарний квартал. Поки нова форма звіту не з’явиться, контролери рекомендують звітувати на старих бланках (п. 5 листа № 2703).
За п. 257.3 ПКУ у майбутньому платникам рентної плати підготують єдину форму декларації з додатками, призначеними для кожного з видів рентної плати.
Відповідно до п. 257.4 ПКУ три категорії платників рентної плати, а саме:
- користувачі радіочастотного ресурсу;
- ті, які видобувають вуглеводневу сировину;
- ті, які надають послуги з транспортування трубопроводами, зобов’язані сплачувати авансові платежі щомісяця до ЗО числа кожного місяця (у лютому — до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов’язань із рентної плати, визначеної в податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.
Однак перші дві категорії під вивіскою платників «рентної плати» зібрали тільки у 2015 р.
«Стимулювати» сплату авансів має спеціальна санкція з п. 126.1 ПКУ:
- затримка до ЗО календарних днів коштуватиме 10% погашеної суми податкового боргу;
- затримка понад ЗО календарних днів — 20% погашеної суми податкового боргу.
Утім, на відміну від авансів із податку на прибуток, які п. 57.1 ПКУ іменує узгодженою сумою грошового зобов’язання, ПКУ не прирівняв рентного авансу до узгодженого зобов’язання.Таким чином, несплачений аванс не зможе перетворитися на податковий борг (пп. 14.1.175 ПКУ).