Допомога для АТО. Облік.
Законодавством розмежено особливості надання, отримання та використання гуманітраної та благодійної допомоги. П. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 5073 говорить: Благодійна діяльність — це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику.
Гуманітарна допомога — цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомогу у вигляді виконання робіт, надання послуг, яку надають іноземні та вітчизняні донори з гуманних мотивів отримувачам, які потребують її. зокрема, у зв’язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, для підготовки до збройного захисту держави (абз. З ст. 1 Закону № 1192). Гуманітарна допомога — різновид благодійної допомоги й має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону № 5073.
Юрособа (бюджетна організація) повинна ще бути зареєстрована відповідно до Порядку № 39 у Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.
Для такої реєстрації юрособа подає Мінсоц-політики пакет документів, передбачених п. З Порядку № 39. Потім Міністерство приймає рішення про реєстрацію отримувача гуманітарної допомоги та надсилає його копії зацікавленим відомствам і заявнику. Крім того, ця допомога повинна бути визнана відповідно до ст. 5 Закону № 1192 уповноваженим органом влади як гуманітарна.
Процес отримання благодійної допомоги має дещо інакший вигляд. Чинним законодавством не передбачено обов’язку окремої реєстрації отримувачів допомоги та підтвердження спеціального статусу благодійної допомоги. Нерідко для одержання благодійної пожертви чи гранту укладають окремий письмовий договір відповідно до положень ст.ст. 719.729 ЦКУ стосовно договорів дарування та пожертви. Такі договори не підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню, навіть у випадку благодійної пожертви валютних цінностей.
Для отримання допомоги в іноземній валюті підприємству необхідно відкрити рахунок в відповідній валюті. Така допомога в інвалюті, згідно законодавства не підлягає обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку й має бути використана винятково за цільовим призначенням.
Товари, які ввозять на територію України як гуманітарну допомогу, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню відповідною юрособою з обов’язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено», завіреного печаткою митника (ч. З ст. 8 Закону № 1192). На митну територію України дозволено ввезення лише таких товарів (предметів) гуманітарної допомоги, які не створюють загрози життю чи здоров’ю фізосіб та довкіллю.