СПЛИВАЄ РІК ВІД ДНЯ МОБІЛІЗАЦІЇ ПРАЦІВНИКА: ЧИ ТРЕБА ЙОГО ЗВІЛЬНЯТИ
Ні, звільняти мобілізованих після закінчення року від призову не обов’язково. Це лише право працедавця (але робити це не радимо, так як можуть бути прийняті зміни на законодавчому рівні, що звільнення таких працівників заборонять.
За мобілізованими працівниками, які підлягають демобілізації, але вирішили продовжити службу за контрактом, зберігають місце роботи (посаду) та середній заробіток незалежно від підпорядкування та форми власності підприємства, більше ніж один рік (ч.4 cm. 119 КЗпП).
Якщо роботодавець бажає припинити трудові відносини з працівником, тооформити звільнення можна на підставі п. З ч. 1 ст. 36 КЗпП. Виплачувати вихідну допомогу в разі звільнення за такою підставою КЗпП не змушує.
Тут доречно згадати й правило зі ст. 116 КЗпП: якщо працівник у день звільнення не працював, то суму остаточного розрахунку слід виплатити не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. А згідно з п. 4.2 Інструкції № 58 у таких випадках на поштову адресу працівника надсилають повідомлення про необхідність отримати трудову книжку.
ЯК ОБЧИСЛИТИ КОМПЕНСАЦІЮ ВІДПУСКНИХ МОБІЛІЗОВАНОМУ ПРАЦІВНИКУ
Період, протягом якого за мобілізованим зберігали місце роботи і середній заробіток, входить до стажу, що дає право на щорічну відпустку. А визначаючи середній заробіток для компенсації відпускних, до розрахунку беруть і суму середнього заробітку мобілізованого, і календарні дні, за які її нараховано. А
- Щоб дізнатися, входить певний період до відпускного стажу чи ні, відкриємо Закон про відпустки. За п. 2 ч. 1 ст. 9 цього документа до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховують час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігали місце роботи (посаду) та зарплату повністю або частково.
- Згідно Порядку № 100 здійснимо розрахунок середнього заробітку.