Працівник-іноземець їде у відрядження
Аби одержати добові, у паспортному документі працівника-іноземця чи доках, які його замінюють, мають фігурувати відмітки, що засвідчують перетин кордону України.
Загальні норми. Працівникам, яких направляють у службове відрядження, виплачують добові за період перебування в поїздці (ч. 2 ст. 121 Кодексу законів про працю України). Добові — це витрати на харчування та фінансування власних потреб фізособи у зв’язку з відрядженням (п. 16 р. І Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну України в редакції від 17.03.11 р. № 362).
Зауважимо: на сьогодні питання витрат на відрядження р. III Податкового кодексу України (далі — ПКУ) вже не регулює. Тож із 01.01.15 р. усі видатки колеги у відрядженні можна віднести до податкових витрат із податку на прибуток. Головне, щоб їх затвердив (визнав) керівник. Про це свідчитиме його автограф у Звіті про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, затвердженому наказом Міндоходів України від 24.12.13 р. № 845.
Суми закордонних добових. Згідно з оновленим абз. «а» пп. 170.9.1 ПКУ суму відшкодованих у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат не вважають доходом фізособи, яка перебуває в трудових відносинах зі своїм роботодавцем (є членом керівних органів фірми). Указані витрати не будуть об’єктом обкладення податком на доходи завдяки наказу про відрядження та підтвердним паперам, що засвідчують їхню вартість. Окрім того, при закордонному відрядженні до оподатковуваного доходу колеги не входять добові в розмірі 0,75 від мінзарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен день поїздки. У 2015 році це 913,5 грн, оскільки мінімалка на 01.01.15 р. — 1218 грн (ст. 8 Закону України » Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.14 р.№ 80-VIII).
Правила обчислення добових при закордонному відрядженні. Для в’їзду на територію держав, де громадянам України віза (дозвіл на в’їзд) не потрібна, добові визначають згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами. А коли громадяни України в’їжджають на територію певних країн за візою (дозволом на в’їзд), то з документів знадобиться все той самий наказ про відрядження та ксерокопії сторінок закордонного паспорта або документа, що його замінює, з відмітками вповноваженої посадової особи Держприкордонслужби України.
Цей загальний порядок діє для українців. Щодо працівників-іноземців вчиняти радимо за такою ж схемою.
Аналог закордонного паспорта для іноземця. У разі відрядження за кордон працівника для виплати йому добових варто вимагати відміток «у закордонному паспорті або документі, що його замінює».
Звісно, українського закордонного паспорта іноземець не матиме, що не дивно. Тож документами для в’їзду в Україну та виїзду з неї будуть (ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.11 р. № 3773), зокрема, для:
- іноземців та осіб без громадянства — паспортні доки з візою, якщо іншого порядку в’їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України;
- іноземців, які постійно проживають на території України, — паспортні документи разом із посвідкою на постійне проживання.
Громадянам держав, із якими укладено договори про місцевий прикордонний рух, для переміщення через наш кордон треба мати папери, що дають право на його перетин у межах місцевого прикордонного руху. їх оформлюють дипломатичні представництва та консульські установи України за встановленими МЗС України правилами.
Тож іноземець — працівник Вашої фірми може поїхати у відрядження за кордон. Однак обов’язково попередьте його про неодмінне одержання відмітки про перетин кордону в одному з перелічених вище документів. І пам’ятайте: прикордонники в паспортних та інших документах, передбачених законодавством, чи імміграційних картках іноземців обов’язково проставляють відмітку про перетин держкордону. Ця норма прописана в п. 2.6 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 05.06.12 р. № 407.
Відсутність відміток — підстава утримати податок на доходи. Якщо немає підтвердних документів, наказу про відрядження або відмітки вповноваженої посадової особи Держприкордонслужби України в паспорті іноземного колеги або документі, що його замінює, суму добових зараховують до оподатковуваного доходу платника податку, оскільки під дію звільняючого пп. 165.1.11 ПКУ ці суми вже не потраплять. І це аксіома. А значить, із непідтверджених добових належить утримати податок на доходи за ставкою 15% (або 20% — залежно від розміру доходу) (пп. 164.2.11, п.п. 167.1 та 170.9 ПКУ).
Базу оподаткування для непроштампованих добових визначають із застосуванням підвищувального натуркоефіцієнта з п. 164.5 ПКУ — 1,176471 (для ставки 15%) та 1,25 (для ставки 20%).
- Бездокументальні добові — без єдиного соцвнеску. Тут відштовхуємося від п. 6 р. І Переліку видів виплат, що здійснюються за кошти роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.10 р.№ 1170, де вказано: витрати на відрядження, а саме — добові (у повному обсязі), об’єктом нарахування єдиного соцвнеску не є.