Чи сплачують бюджетні установи земельний податок у 2015 році

3212

Чи сплачують бюджетні установи земельний податок у 2015 році

Так, сплачувати земподаток за сі­чень бюджетникам потрібно. Заплатити доведеться за минулорічними ставками.

До 1 січня 2015 р. земподаток не торкався бюджетників. Усе тому, що ст. 282 ПКУ говорила про чимале коло пільговиків, яким платити за землю не потрібно. До їх кола належали, зокрема, органи держвлади, місцевого самоврядування та утворені ними установи, які фі­нансуються з державного чи місцевого бюджетів (пп. 282.1.3 ПКУ), а також бюджетні заклади куль­тури, науки, освіти, охорони здоров’я, соцзахисту, фізкультури і спорту (пп. 282.1.8 ПКУ). Щороку такі установи автоматично звільнялися від сплати зем-податку на підставі згаданої норми ПКУ.

Цьогоріч усі пільги бюджетників (і не тільки) відмінили. Під новий рік Парламент викреслив їх із числа пільговиків, фактично прирік­ши на сплату земподатку за ввірені їм землі. Тому з 1 січня 2015 р. бюджетні установи зобов’язані спла­чувати земподаток як і решта власників і землеко­ристувачів.

Не виключаємо, що за таких обставин більшість органів місцевого самоврядування вирішила ско­ристатися своїм правом встановити пільги із зем­податку для бюджетників. Та оскільки прийняті в останні грудневі дні закоюі про податкову і бюд­жетну реформу запрацювали вже 01.01.15 р., піль­ги запрацюють не відразу. За січень, а подекуди й за лютий бюджетникам доведеться розкошелитися на земподаток. І ось чому.

Місцева влада повинна оприлюднити рішення про встановлення місцевих податків і зборів на на­ступний рік до 15 липня поточного року. Інакше застосувати його на практиці можна тільки через рік (пп. 12.3.4 ПКУ). Якщо говорити конкретно про земподаток, то до 25 грудня місцева влада повинна передати податківцям рішення про ставки земпо­датку на майбутній рік та надані пільги з його сплати (п. 284.1 ПКУ). Враховуючи, що із числа пільгови­ків бюджетників викреслили 28 грудня, звільнити їх від сплати земподатку ще в минулому році місце­ва влада фізично не могла. Прописують такі пільги вже в цьогорічних рішеннях: хто — у січні, хто — у лютому. Але «заднім числом», тобто з 01.01.15 р., такі рішення не працюватимуть.

п. 284.2 ПКУ: якщо протягом року платника зем­податку визнали пільговиком, його звільняють від сплати податку з наступного місяця після виникнен­ня такого права. Простіше кажучи, якщо місцева рада ухвалила рішення про звільнення бюджет­них установ від сплати земподатку 28.01.15 р., то пільговиками їх вважатимуть тільки з 1 лютого. Так само якщо рішення буде прийнято в лютому — пільга почне працювати з березня. Тобто в січні (чи, можливо, і в лютому) бюджетники — повноцінні платники земподатку і повинні виконати свої подат­кові обов’язки перед місцевим бюджетом.

 Ставка земподатку для бюджетників

До моменту виникнення права на пільгу бюджетні установи сплачують зем­податок за минулорічними ставками.

Та зверніть увагу на один нюанс: базою оподат­кування земподатку вважають, зокрема, норматив­ну грошову оцінку земділянок з урахуванням ко­ефіцієнта індексації (пп. 271.1.1 ПКУ). Його розмір залежить від індексу інфляції (див. п. 289.2 ПКУ), який за минулий рік склав 124,9%. Тому при об­численні розміру земподатку в новому році нор­мативну грошову оцінку земділянки індексують на коефіцієнт 1,249 (див. листи ДФС України від 15.01.15 р. № 816/7/99-99-17-04-02-17 та від 22.01.15 р. № 1816/7/99-99-15-03-01-17).

Підсумуємо. До виникнення права на пільгу зі сплати земподатку бюджетні установи сплачують його на загальних підставах. При цьому беруть ставки податку, що діяли на 31.12.14 р., а норма­тивну грошову оцінку земділянки для обчислення земподатку індексують на коефіцієнт 1,249.