Інваліди на підприємстві

1795
инвалиды
инвалиды

Інваліди на підприємстві

До Фонду соціального захисту інвалідів потрібно подати Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПІ. Звіт потрібно за рік подати не пізніше ніж напротязі двох місяців з нового року (до 1 березня поточного року).

Звіт повинні подавати всі суб’єкти господарювання, у яких в штаті за основним місцем роботи (тобто зберігається трудова книжка) працює 8 і більше осіб.

Якщо підприємство утримується за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, то разом зі звітом потрібно надати копію довідки  ДФС України про включення до реєстру неприбуткових організацій (оригінал довідки надають при поданні, якщо надсилається поштою, то копію потрібно зовірити нотаріально). За наявності відокремлених підрозділів звіт потрібн оформувати з урахуванням даних по працевлаштованих інвалідах в них. Якщо впродовж року кількість таких підрозділів змінилась, то надається додаток до п. 1.3  Інструкції № 42 — Перелік підприємств, що увійшли до господарського об’єднання або до відокремлених підрозділів підприємства.

Для складання звіту потрібно розрахувати середньооблікову кількість штатних працівників (ряд. 01 звіту), яким відповідно до законодавства встановлено інвалідність (ряд. 02). При розрахунку не враховують сумісників, а працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу враховують як цілі одиниці (стосується і інвалідів), при обчисленні не враховують працівників, що перебувають у відпустці по вагітності і пологам, або по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. У ряд. 03 обічислюємо норматив із працевлаштування інвалідів (роботодавцям слід створити робочі місця для інвалідів у розмірі 4% від середньообілкової кількості працівників на підприємстві за рік, якщо така кількість в межах 8-25чоловік, то потрібно створити 1 робоче місце).

Далі порівнюємо показники ряд. 03 та ряд.02, якщо другой показник менший за перший, то про штраф не йтиметься ідастатьно заповнити ряд. 04 та ряд. 05. В іншому випадку заповнюємо ряд.06 та розраховуємо суму штрафу. Розмір штрафу залежить від середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу на рік. Якщо вона:

— від 8  до 14, сплачують штраф штраф в розмірі половини середньорічної зарплати на підприємстві;

— від 15 та більше — штраф у розмірі однієї середньорічної зарплати за кожне місце не зайняте інвалідом.

Звіт подають не залежно від того буде штраф чи ні.

За неподання звіту існує адміністративний штарф від 170 грн до 340 грн (10-20 НМДГ). Протокол має складати уповноважений на те посадовець фонду, а рішення про накладення штрафу виносить суддя.

Штраф потрібно сплатити до 15 квітня поточного року, тобто наступного за звітним. За несплату звіту буде пеня її нараховують за весь період несплати у розмірі 120% від річної облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати (зараз 30%).

В обліку нарахування штрафу відображають проведенням : Дт 948 Кт 685 (за звичайним  Планом рахунків, або Дт 96 Кт 68(за спрощеним Планом рахунків).

 

Існують види робіт на які не можна приймати інваліда. Види робіт, що можуть здійснювати інваліди індивідуально вказуються у Висновку з акта огляду МСЕК (ф. № 157-1/о) та індивідуальній програмі реабілітації інваліда. Тут вказуться умови праці, протипозазання за станом здоров’я, особливі вимоги до охорони праці та техніки безпеки.