Домой Статьи Зміни, що стосуються первинних документів в 2017 році

Зміни, що стосуються первинних документів в 2017 році

1581

Зміни, що стосуються первинних документів в 2017 році

ЗАКОН УКРАЇНИ «Про внесення змін до деяких законів України щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг» від 03.11.2016 року № 1724-VIII вніс зміни до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Можемо сказати, що на перший погляд ці зміні прекрасні та покликані полегшити життя бухгалтерам і не тільки. Головне, щоб контролюючі органи  деякими з цих змін не маніпулювали.

Тепер щодо самих змін, які вступили в силу з 03.01.2017.

1. Первинний документ НЕ підтверджує факту провадження господарської діяльності. З Закану про бух.облік зникло визначення, що первинний документ підтверждує факт здійснення госпоподарської операції, а залишилось тільки: «первинний документ — документ, який містить відомості про
господарську операцію«. Це на наш погляд це найнебезпечніша зміна, тому що в деяких випадках довести, що господарська операція відбулась насправді буде дуже важко. Позитивним моментом є те, що навіть за відсутності первинного документу, може бути достатньо іншого документу, що відображає факт здійснення господарської операції (наприклад, рахунка-фактури) та щоб підсилити цей аргумент, можно внести відповідні зміни до договорів, де вказати, що підтвердженням здійснення операції є наявність рахунка-фактури чи іншого аналогічного документу.

2. Із Закону про бухоблік прибрали посилання на дату складання первинних документів. Отже, якщо дата документа не буде відповідати періоду фактичного здійснення операції, а більш пізньому, то все одно можна відображати операцію в обліку датою складання первинного документу.

3. Місце складання первинного документа — більше не обов’язковий реквізит первинного документа. Тут нам мало є чого додати. Ми вважаємо, що і раніше це не був важливий реквізит, який дозволяв ідентифікувати господарську операцію, а от контролюючі органи ним активну апелювали!

4. Аналог власноручного підпису більше може не вказуватись на первинному документі. В законі про бух.облік залишилось таке визначення: «Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов’язкові реквізити:

… особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції…»