ПРОДАЄМО В РОЗСТРОЧКУ — ЗБІЛЬШУЄМО ОБІГ БІЗНЕСУ.
Розстрочка — оплата вартості товару частинами із чітко встановленим розміром та у строки, зафіксовані у відповідному договорі.
Право продавати товар у розстрочку надає ч. 1 ст. 694 Цивільного кодексу України. Вона говорить: договір купівлі-продажу може передбачати продаж товарів у кредит із відстроченням або розстроченням платежу. Причому жодних обмежень у плані юридичного статусу в продавця немає (п. 2 Правил торгівлі в розстрочку). Відстроченням платежу частенько користуються контрагенти, коли розплатитися за відвантаження товару в покупця немає можливості, але продавець готовий почекати. Різниця між відстроченням і розстроченням у тому, що останнє передбачає подрібнення суми покупки на кілька частин із визначеною періодичністю їх оплати, а відстрочення — погашення всієї суми за договором єдиним платежем у зазначений договором строк.
Отже, що потрібно для продажу товарів у розстрочку:
- ТОВАР. Які товари суб’єкт господарювання продаватиме в розстрочку, вирішує він самостійно (п. 4 Правил торгівлі в розстрочку). Зрозуміло, продавати в розстрочку можна лише непродовольчі товари (п. 1 Правил торгівлі в розстрочку).
- ПОКУПЕЦЬ. Для вдалого продажу в розстрочку своїх товарів продавець має навчитися вибирати цільову аудиторію. І ця аудиторія повинна бути платоспроможною.Для розгляду заявки на продаж товару в розстрочку фізособі від останньої продавцю необхідно одержати два документи (п. 6 Правил торгівлі в розстрочку):
— паспорт;
- довідку для придбання товарів у розстрочку з місця роботи (для студентів — із місця навчання). Роботодавець видає таку довідку співробітнику, якщо останній пропрацював на підприємстві не менше трьох місяців. Коли ж товар хочуть придбати непрацюючі пенсіонери, тоді знадобляться довідка з Фонду соціального страхування про розмір пенсії та пенсійне посвідчення. Звертаємо вашу увагу: особам, з яких згідно з виконавчими документами утримують половину зарплати, довідку не видадуть. Якщо ж виплати за виконавчими документами менш ніж 50% зарплати, продавець зобов’язаний розраховувати щомісячні платежі за розстрочкою, виходячи лише з половини доходів такого покупця.
- ДОГОВІР. Продаж товарів у розстрочку оформлюється договором купівлі-продажу (ч. 1 ст. 695 ЦКУ п. 5 Правил торгівлі в розстрочку). Його форма письмова. У ньому обов’язково прописують вартість товару, порядок, строки та розміри платежів (абз. 2 ч. 1 ст. 695 ЦКУ).
- ОПЛАТА. Передання в розпорядження покупцю товарів, які придбаваються в розстрочку, здійснюється за умови сплати першого внеску. Його розмір має чітко фігурувати в договорі (п. 10 Правил торгівлі в розстрочку). Це є ще однією перевіркою на платоспроможність і серйозність намірів покупця. Потім згідно з договором покупець вносить готівку до каси або безготівково перераховує на рахунок підприємства щомісячні платежі за договором купівлі-продажу (п. 17 Правил торгівлі в розстрочку). Розрахунки за продані товари провадять один раз на місяць у строки, установлені договором (п. 16 Правил торгівлі в розстрочку). Також не варто забувати, що за несвоєчасне внесення щомісячних платежів за придбані в розстрочку товари зпокупців справляється відсоток, розмір якого прописують у договорі. Якщо покупець не здійснив у строк черговий платіж, продавець має право вимагати повернути проданий товар (п. 18 Правил торгівлі в розстрочку).