ОПЕРАЦІЇ З ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ
ДОХІД ВІД ПРОДАЖУ ЦП ВИЗНАЮТЬ ЗА ДАТОЮ ПЕРЕХОДУ ПРАВА ВЛАСНОСТІ
з метою оподаткування ЦП уважають біржовими, якщо на момент продажу вони відповідають усім вимогам пп. 153.8.2 ПКУ. При цьому місце купівлі або продажу таких ЦП не впливає на їх біржовий статус.
Правильно й те, що біржовий статус конкретних ЦП не залежить від того, де їх купило або продало підприємство: на біржі чи поза фондовим майданчиком. Адже в пп. 153.8.2 ПКУ немає такого критерію біржовості ЦП (на це ми наголошували ще в № 6 нашої газети за 2013 рік, стор. 24). Відповідно, якщо на дату продажу ЦП задовольняють усім трьом вимогам із пп. 153.8.2 ПКУ, фінрезультат від операції відносять до фінрезультатів за біржовими ЦП (таблиця 1 додатка ЦП до Декларації № 8723). Якщо ж хоча б один критерій не виконано — такий фінрезультат іде до не біржового котла (таблиця 2 додатка ЦП до Декларації № 872)/
КОМІСІЮ НА ПРИДБАННЯ ЦП — ДО ЇХ СОБІВАРТОСТІ, ВИТРАТИ НА ОБЛІК ТА ВІДЧУЖЕННЯ — ДО ІНШИХ ВИТРАТ
БУХГАЛТЕРСЬКУ ПЕРЕОЦІНКУ ЦП
У ПОДАТКОВОМУ ОБЛІКУ НЕ ВІДОБРАЖАЮТЬ
- Чи враховуються при визначенні фінансового результату за операціями з торгівлі цінними паперами у порядку, визначеному пунктом 8 статті 153 Кодексу, операції з погашення боргових цінних паперів емітентом в податковому обліку платника податку — держателя таких боргових цінних паперів?
Відповідь: Оскільки операції з погашення цінних паперів не є операціями з торгівлі цінними паперами як для емітента, так і для держателя таких цінних паперів, то положення пункту 153.8 статті 153 Кодексу на них не поширюються, і такі операції не враховуються при визначенні фінансового результату за операціями з торгівлі цінними паперами ні у емітента таких цінних паперів, ні у їх держателя.
ЕМІТЕНТ ТА ДЕРЖАТЕЛЬ БОРГОВИХ ЦП НЕ ВІДОБРАЖАЮТЬ ЇХ ПОГАШЕННЯ В «ЦІННОПАПЕРОВОМУ» ОБЛІКУ
ЯКЩО ЗА ІНВАЛЮТНИМИ БОРГОВИМИ ЦП РОЗРАХОВУЮТЬСЯ В ГРИВНЯХ, КУРСОВІ РІЗНИЦІ В ПОДАТКОВОМУ ОБЛІКУ НЕ ВІДОБРАЖАЮТЬ
ПРИБУТОК ВІД ОПЕРАЦІЙ ІЗ БІРЖОВИМИ/НЕБІРЖОВИМИ ЦП ЗА ПЕРІОД із 01.01.14 р. по 02.08.14 р. ОПОДАТКОВУЮТЬ ЗА СТАВКОЮ 10%, ПІСЛЯ — ЗА СТАВКОЮ 18%
ВИКУП ТА ПРОДАЖ ЧАСТКИ У ВЛАСНОМУ СТАТКАПІТАЛІ: ОБЛІК У TOB
У бухобліку викуп та подальший продаж частки у власному статкапіталі як операції з власниками відображаються товариством на рахунках капіталу. У податковому обліку згідно роз’ясненнями контролерів таких операцій не показують.
У бухобліку фактичну собівартість викупленої частки у власному статкапіталі показують за дебетом субрахунку 452 “Вилучені вклади й паї», заборгованість перед засновником товариства за викуплену в нього частку — за кредитом субрахунку 672 «Розрахунки за іншими виплатами».
Після викупу частки в аналітиці до субрахунку 401 «Статутний капітал» зменшують частку відповідного засновника та відносять її безпосередньо до самого товариства (Дт 401 «Засновник» Кт 401 «Частка, викуплена товариством»).
Вартість перепродажу викупленої частки власного капіталу фіксуємо за кредитом субрахунку 452, заборгованість нового власника частки — за дебетом субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами». Прибуток від такої операції списуємо на збільшення додаткового вкладеного капіталу: Дт 452 Кт 422 (п. 28 П(С)БО 13 «Фінансові інструменти»).
Після продажу частки в аналітиці до субрахунку 401 на її » номінал» (тобто внесок до статкапіталу) збільшують частку засновника, якому її продали, та зменшують частку володіння самого товариства. Такий вигляд у загальних рисах має бухоблік ваших операцій.
Що стосується податкового обліку, то формально товариству нібито треба керуватися доноворічною редакцією п. 153.9 Податкового кодексу України (далі — ПКУ)[1]. За ним прибуток, отриманий від продажу та інших способів відчуження неціннопаперових корправ, акцій ПрАТ, цінних паперів, емітованих нерезидентами, включають до інших доходів, а збиток — до інших витрат. При цьому фінрезультат розраховують як різницю між доходами від відчуження згаданих цінних паперів та корправ і витратами у зв’язку з їх придбанням (див. таблицю З додатка ЦП до Декларації № 872[2]). Проте самі податківці докопалися до інвестиційної суті такого перепродажу. До нового року в категорії 102.19 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу було розміщено роз’яснення, з якого випливало: придбання в учасника частки у власному статкапіталі та її подальший продаж (як учаснику, так і третій особі) за умови незмінності статкапіталу не відображають у податково-прибутковому обліку товариства. Не виникало щодо згаданих у запитанні операцій і ПДВ, а також т.зв. ціннопаперового акцизу (пп.пп. 196.1.1 та 212.1.9 ПКУ в доноворічній редакції).
При викупі частки у своєму статкапіталі в учасника — фізособи-резидента податково-агентські функції товариства обмежуються відображенням нарахованого (виплаченого) доходу у формі № 1ДФ (код ознаки доходу «112»). Розрахунок інвестприбутку (збитку) від такої операції, декларування та сплата податку на доходи — обов’язок такої фізособи (п. 170.2 ПКУ).
[1] Маємо на увазі норми ПКУ в редакції до 01.01.15 р., тобто
до змін, унесених Законом України від 28.12.14р. № 71-УIII див. № 4 нашої газети за 2015 рік, стор. 52). Податкова декларація з податку на прибуток підприємства, форму якої затверджено наказом Міндоходів України від 30.12.13 р. №872.